Lekarzu – broń się przed manipulacją!

manipulacja

manipulacjaKtóry lekarz choć raz nie odebrał telefonu od firmy która chciała jedynie potwierdzić dane lekarza lub jego praktyki i jedynie wystawić fakturę na „symboliczną przecież kwotę” a to za umieszczenie danych gabinetów w katalogu stron, a to za pozycjonowanie strony (która czasem w ogóle nie istnieje) a to za przesyłkę obowiązkowych apteczek czy też gaśnic przeciwpożarowych?

Mniej lub bardziej profesjonalne zagrania „sprzedawców najnowszych dobroci” sprowadzają się często do zwykłego wyłudzenia pieniędzy od lekarza dla którego – zdaniem owych sprzedawców – taka kwota i zakup „czegoś” nie stanowi żadnego problemu.

Kto nie usłyszał od pacjenta tekstu zmierzającego do obniżenia ceny za wykonaną usługę?

Czasem manipulatorem jest pacjent, innym razem przedstawiciel handlowy próbujący sprzedać lekarzowi „najskuteczniejszy i najnowszy” produkt z oferty swojej firmy. Jeszcze innym razem konsultanci przeróżnej maści firm oferujących „konieczne w gabinecie” produkty w „atrakcyjnej cenie przygotowanej specjalnie i wyłącznie dla tej właśnie praktyki”.

Czasem nieświadomy niczego lekarz próbując grzecznie wybrnąć z sytuacji wyraża zgodę w konsekwencji czego za kilka dni otrzymuje do zapłacenia kolejną fakturę na znów „symboliczną kwotę”.

Skąd bierze się czasem dość bezczelne żerowanie na pochłoniętych różnego rodzaju sprawami lekarzach? Mimo dość powszechnej opinii iż lekarz w zasadzie tylko leczy rzeczywistość jest nieco inna. Współczesny lekarz poza podstawowym obowiązkiem leczenia musi opanować umiejętność lawirowania pomiędzy zarządzaniem swoją praktyką w której czasem kieruje zespołem współpracowników, a na pewno zawsze przygotowuje raporty, sprawozdania, prowadzi dokumentacje nie tylko medyczną a życiem prywatnym które też może odgrywać w jego życiu ważną rolę.

Inną przyczyną ulegania manipulacyjnemu wpływowi „sprzedawców” jest zwykły brak asertywności albo brak wiedzy o tym jakie sztuczki manipulacyjne wykorzystują współcześni handlarze „cudownych” dóbr. Stąd rynek usług medycznych – a w sposób szczególny lekarze narażeni są na przeróżne manipulacje z wielu stron.

Jak się przed tym bronić?

Po pierwsze czujność a po drugie jeśli mamy z czymś walczyć to należałoby wiedzieć z czym.

Czujność lekarza powinna budzić każda próba wystawienia faktury za rzecz, usługę na którą wcześniej nie wyrażaliśmy zgodę. Jeśli w naszej praktyce jest osoba odpowiedzialna za stronę internetową lub marketing uczyńmy ją odpowiedzialną za ten zakres obowiązków do których będzie należeć czuwanie nad zasobami internetowymi praktyki.

Wiedza na temat technik manipulacyjnych niewątpliwie ułatwia radzenie sobie z osobami chętnie posługującymi się nimi w niezbyt szczytnym celu. Tu wystarczy lektura dobrej książki na ten temat choć jeszcze lepsze efekty uzyska się poprzez szkolenie w trakcie którego poznamy współczesne techniki manipulacyjne i metody radzenia sobie z nimi.

Efektywną metodą jest także asertywność. Jeśli czujemy, że ktoś chce nas „naciągnąć” na kolejny atrakcyjny produkt wystarczy wykorzystać techniki asertywne do jasnego przedstawienia naszego poglądu na sytuacje. W większości przypadków taka reakcja sprawia, że rozmówca wyczuwa niezbyt podatny grunt i kończy rozmowę.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mcentre/ftp/firma/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Be the first to comment on "Lekarzu – broń się przed manipulacją!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*